Avansert søk


Simen skal til junior-VM !

Simen Sørli Helgeby fra Holmestrand BK skal til junior-VM i Kina.  Laget reiser på mandag.

Fin slem fra Ungdoms-VM

I løpet av dagens fire kamper i Ungdoms-VM dukket det selvsagt opp en del interessante giver. Blant disse var et spill der ikke altfor mange fant den svært så sjanserike ruterslemmen. Ida Marie Øberg og Thea Lucia Indrebø meldte seg fram til 6 ruter på følgende vis:

Med 3-2-sits i trumf og 4-3-sits i spar kan man spille seg til tolv stikk ved å stjele en spar hos nord. Da blir det fire sparstikk, to hjerterstikk, fem trumfstikk og ett kløverstikk.

Med den aktuelle sitsen går det greit å vinne alle stikkene også. Om øst for eksempel spillet ut hjerter dame, vinner man med kongen, tar tre runder spar fra toppen og saker to kløver hos nord. Deretter kan en spar stjeles med ruter 10, før man spiller kløver til esset og stjeler en kløver. Den siste kløvertaperen forsvinner på hjerteress, fulgt av ruter ess, ruter til kongen og ruter dame. Håndas siste trumf og den godspilte spar 10 sørger for stikk nummer tolv og tretten.

I Ungdoms-EM ble det meldt og vunnet slem ved 25 av 76 bord. Blant disse var to i storeslem. Hadde du funnet veien til slemnivå sammen med din favorittmakker?


Thea Lucia Indrebø fant ut at kortene var gode nok til slem.

Golfbridge

Golfbridge

Golfbridge var ikke på programmet i fjor, men er tilbake i år.  

Norges jentelag på BBO fredag 09.50!

Fredagens kampprogram for de norske lagene i Ungdoms-VM ser slik ut (norske tider i parentes):

Norge U16: Running scores
Norge - Hellas (04:00)
Norge - Tyskland (07:30)
Norge - Polen (09:50)
Norge - India (12:10)

Norge U21: Running scores
Norge - Canada (04:00)
Norge - Israel (07:30)
Norge - Chile (09:50)

Norge Jenter: Running scores
Norge - Indonesia (04:00)
Norge - USA (07:30)
Norge - England (09:50) Vises på BBO

Det blir anledning til å følge de norske jentene direkte på BBO fra klokka 09.50 i oppgjøret mot England.

Heia Norge!

UKE31

Topp via konstruktive meldinger.

 I bridgen er det ofte stor overvekt av kontrakter i major eller i grand. Poenget er at dette gir god score mens minorkontrakter har lavere trekkverdi. I tillegg må man jo høyere (5- trinn for kl/ru) for å oppnå utgangsbonus enn i NT/ sp/hj. Spesielt minorslemmer oversees, som her i et eksempel fra Sarpsborg BK forrige uke. Vest giver og ingen i faresonen.

 

Sp AK                                  sp DJ1083

Hj DJ83                               hj K76                                

Ru 97                                  ru A

Kl AJ1095                           kl K743

 Tor Tollefen (V)- Egil Hansen (Ø) var eneste par som klarte å melde 6 kløver. Åpning 1 kløver fra Tor, 1 ruter innpå fra Geir Holth i Syd og svar 1 spar fra Egil. Atle Evensen (N) bidro med 2 ruter og Tollefen gjenmeldte 3 kløver. Da Geir klarte å presse på med 3 ruter kunne Egil overmelde 4 ruter, et såkalt cue- bid som lover 1. kontroll samt støtte i makkers farge. Tor på sin side kunnje da melde 4 spar, ekte cue- bid, ess eller konge. 4 NT fra Hansen med svar 5 hjerter, 2av 5 ess men ikke kl D, og etter veloverveid vurdering løftet så Øst til 6 kløver.

 HJ A ble fulgt av ruter til esset og kl K fra bordet der Nord var renons. Enkelt da å fiske opp trumf dame som uheldig nok satt fjerde imot, men 12 stikk var enkelt å vinne for Tollefsen.

 

Store arrangementer pågår.

 De to ukene vi har hatt og går inn I rommer store nasjonale bridgebegivenheter. Svenskene har hatt sin festival I Ørebro med Chairmans cup avsluttet torsdag. Lag Greven tapte finale mot lag Skalman med sifre 116-201. I Atlanta, USA, spilles den store Spingold- turneringen (lag). der flere norske spillere også deltar. Og i Drammen startet Bridgefestivalen med Golfbridge og Junior NM- par nå fredag og fortsetter ut neste uke. Flere mesterskap kan følges på BBO noe som avbefales- hvis dere ikke tar turen for å spille selv. Oppsummeringer kommer etterhvert.

 

Mer om forberedelse til skvis.

 Fortsettelse fra forrige uke med to eksempler til.

C:                          Sp A872

                              Hj AD73

Ru K9

                              Kl D73

Sp

Hj

Ru

Kl

Sp

Hj

Ru

Kl

                              Sp 1053

                              Hj K82

Ru AD

Kl AKJ102

 V spiller ut ru J mot 6 NT. Spilleplan?

 I en skvisposisjon skal du identifisere 1- kort og 2- kort trusler og skviskortet og bestemme om skvis truer begge motspillere eller bare den ene.

 

D:

               Sp A1073

                              Hj KD7

Ru D52

                              Kl A97

Sp

Hj

Ru

Kl

Sp

Hj

Ru

Kl

                              Sp 852

                              Hj A5

Ru AKJ1086

Kl D6

 S er kommet i 6 NT og V spiller ut sp K. Spilleplan samt identifiser 1- og 2- kort trusler samt finn skviskortet og bestem om skvisen virker mot begge eller bare en av motspillerne.

 

Løsninger:

C:

Stikk ruterutspillet og spill liten spar fra begge hender.

 Du har nå korrigert tempoet, stikker tilbakespillet og vinner hvis sparen er minst 4 hos en motspiller og samme også har holdet i hjerter eller eksakt sp KDJ tredje.

 Ta samtlige vinnerkort i minorfargene.

i.Siste minorvinner er skviskortet

ii.1- kort trusselen er sp 10

iii.2- kort trusselen er hj 7 sammen med en vinner i spar.

 Det er en automatisk skvis siden sp 10 sitter sammen med siste stående minor som tas.

 

D:

Dårlig slem, eneste sjanse er at V har KDJ i spar eller vilkårlig 4+ i spar og også kl K. Da kan han skvises i de sorte fargene.

 Lasjer sp K, vinn neste spar fra V. Ta så alle stikk i hjerter først og etterpå alle stikk i ruter, for du må passe på å være inne på hånden når siste stående røde kort tas.

i.Skviskortet er den siste stående ruteren.

ii.1-kort trusselen er sp 10.

iii.2- korttrusselen er de splittede honørene i kløver.

 Skvisen er posisjonell og virker bare mot V siden han må sake på siste ruter før bordet som regulerer sitt avkast etter V sitt.

 

Let etter gode muligheter.

 Etter meldingsforløp og utspill må du som spillefører ha faste regler og starte med grundig planlegging. Få oversikt over antall sikre stikk, antall tapere, muligheter for å vinne nye stikk ved å godspille langfarge, ta finesse e.l. Let etter mulighet for å unngå tapere du ikke tåler om kontrakten du er i skal kunne vinnes eller tap begrenses. Det er utallige ting å ivareta, men uten plan er sjansen betydelig redusert for å lykkes.

 Et spill fra Torsnes BK mandag denne uka.

                              Sp A1064

                              Hj AKJ5

                              Ru 953

                              Kl AJ

Sp KJ73                               sp 95

Hj D732                              hj 1084

Ru K1062                           ru J7

Kl 3                                      kl D10864

                              Sp D52

                              Hj 96

                              Ru AD84

                              Kl K752

Syd giver og alle i faresonen. Ved vårt bord åpnet Arne Marthinussen (N) i 3. hånd med 1 NT og jeg avsluttet som Syd med 3 NT. Knut Molander (Ø) spilte ut liten kløver (invitt) og 3-er fra May Liss Lian (V) ga stikk for kl J. Arne hadde nå bare 7 helt sikre stikk men med muligheter å etablere flere i alle de tre andre fargene. Han startet med ruter til damen men May Liss fikk for kongen. Hjerter opp der knekten vant og ny ruter til Knekt fra Knut og den fikk beholde stikket for å beholde forbindelsene. Hj 10 opp fra Knut gikk til Esset, kl A ble tatt med sak av spar fra Vest. Deretter spar til damen men påny kunne May Liss vinne med kongen. Hjerter i skift og Arne stakk og Øst fulgte med lavt kort. Nå var tegningen nokså klar. Resten kan stå om ruteren er 3-3, men i tilfelle det sitter 4-2 med lengde i Vest må hun jo holde nok en farge, hjerter eller spar. Ruter til esset der Molander sakte kløver 8. Kl K gjorde situasjonen umulig for Lia som hadde sp 107- hj D- ru 10 igjen foran Nord sine sp A106- hj 3. Skvis i tre farger, Arne kunne bare innrette seg etter hennes avkast og deretter snelle inn resten. 10 stikk ga god score, men opp til 11 stikk var vunnet- utrolig nok!

 

Torsnes BK 30/7. 22 par, M= 0

1.Ove Gundersen- Christoffer Heldahl +65

   Magnar Andersen- Frode Rostad +65

   Kirsten Langseth- Thor Kjennbakken +65

4.May Liss Lian- Knut Molander +63

5.Arne Marthinussen- Tore Farbrot +59

6.Hellen Ødegaard- Johnny Bråthen +53

7.Monika Bråten- Geir Næss +28

8.Arne Aarø- Øyvind Larsen +27

9.Svein Åstrøm- Flemming Johnsen +17

10.Ragnar Amundsen- Tore Falch +6

11.Lars Mosby- Per Rømoen +4

 

Fredrikstad BK 31/7. 28 par, M= 0

1.Ove Gundersen- Tom Gjøs +125,8

2.Unni og Jan Mikkelsen +6,9

3.Atle Evensen- Arild Simensen +53,8

4.Per Rømoen- Flemming Johnsen +2,2

5.Brit Willgohs- Rolf Jensen +39,8

6.Rolf Jacobsen- Frode Rostad +35,4

7.Berit Eidsmo- Egil Steinar Hansen +32,2

8.Tormod Eriksen- Per Baardsen +27,8

9.Eivind Ruud- Egil Meyer +23,2

10.May Liss Lian- Knut Molander +21,2

11.Tore Gundersen- Torgeir Korsæth +12,8

12.Arild Olsen- Håkon Ingul +11,2

13.Hans Petter Stavrum- Lars Emil Rode +0,1

 

Sarpsborg BK 2/8. 21 par, M= 0

1.Per Rømoen- Flemming Johnsen +48

2.Anders Fugleneb- Ove Gundersen +47,8

3.Jørn Johansen- Egil Hansen +39

4.Cato Saksgård- Christoffer Heldahl +36

5.Atle Evensen- Geir Holth +32,2

6.Svein Grimstad- Roar Johansen +32

7.Frode Johnsen- Arild Simensen +18

8.Knut Molander- Rene Eriksen +12

9.Thor Kjennbakken- Jan Steinar Mydland +10

10.Tormod Eriksen- Tore Farbrot +7

11.Gorm Norstad- Magnus Larssen +5

   Jan Thore Karlsen- Kjell Aadahl +5

13.Øystein Borgaas- Gunnar Pettersen +1,1

Juniorene spiller VM i Kina

Nå er VM igang, spillingen foregår i Wujianng, en "liten by" på 1.8 millioner like utenfor Shanghai.
Spillerne har hatt et par dager her for å akklimatisere seg, men en del har slitt med litt sykdom, første spilledag stod 3 av 6 spillere over deler av dagen, da de ikke følte seg i form, forhåpentligvis går det bedre med dem idag.
Det deltar 18 lag i U-16 klassen i VM, fra Europa, Asia , Afrika og Nord-Amerika. Arrangørlandet Kina har tre lag med, av en eller annen grunn, så totalt er 16 nasjoner representert. Norge stiller også i U-26 for jenter og i U-21, men i U-26  for gutta er vi kke kvalifisert. Så totalt sett snakker vi om drøyt 80 lag i hele mesterskapet.
Mesterskapet foregår i Li Ze Culture and Sports Palace, her må man gjennom sikkerhetskontroll med metalldetektorer for å komme inn i lokalet, og dørene voktes av kinesisk politi, men det må sies at kontrollen er noe slappere enn det vi er vant til på flyplasser. Det er et fint spillelokale med behagelig temperatur, men ute er det drepende varmt og fuktig hele døgnet.

 

De norske jentene slo England

I en BBO-overført match fra Ungdoms-VM slo de norske jentene England i formiddag (norsk tid). Kampen var jevn, men denne fine slemmen bidro til seieren som ble på 33-23 i IMP, akkurat den marginene slemspillet ga Norge.


Sjødal-Kjensli meldte 6 spar etter en fin meldesekvens. Nøkkelen til slemmen er syds 4 kløver - cuebid - og at nord var med på notene med kontrollmelding i hjerter. Ved det andre bordet gikk det likt, men den engelske jenta sa 4 spar. Hun turde kanskje ikke kontrollmelde med singelton i makkerens hjerterfarge. Det er en makkerskapsavtale, skal man gjøre det, eller ikke. Jeg liker at man kan gjøre det, for andre ganger kan syd være søkklastet i alle andre farger, men ha noe sånt som QJ-femte i hjerter, og da er hun helt avhengig av å høre kontrollmeldingen i hjerter for å kunne melde sparslem.

Lilleslem i spar var nedlegg, og det gikk an å ta tretten stikk også med den snille sitsen (hjerter 3-3). Men i 6 spar sikrer man tolv stikk og begynner ikke med hjerterstjelinger tidlig da det medfører risiko for overstjeling osv., og da kan det bli en unødvendig bet i 6 spar. 

Pluss 980 var verd 10 IMP da England ikke meldte slemmen.

Etter denne seieren er det norske jentelaget med i medaljekampen og ligger på 5.plass like bak de foran etter seks kamper i den klassen.

I KIDS (U-16) ligger Norge som nr. 7 etter syv kamper, og i U-21 er vi på 17 .plass noe under middels, men det er veldig jevnt foran det norske laget.