Avansert søk


UKE17

Endelig Fredrikstad- seier igjen mot Moss i vennskapsmatch.

 Klubselskapene Moss og Phønix  har gjennom svært mange år hatt sin årlige klubbkamp. De siste 3-4 årene har mossingene vunnet, men sist fredag ble det revange og seier med 12 imp totalt til Phønix- spillerne.

Det ble spilt med to lag fra hver by så kumpanene møttes med seier 12 imp totalt til Phønix etter 16 spills møter mot begge de gjestende lagene. Etter 1. kamp var det tradisjonell bespisning og fredelig diskusjon om spillene så langt. Spill 27 var artig. Ingen i faresonen med Syd som giver.

                               Sp 763

                               Hj A9

                               Ru A52

                               Kl 109643

Sp J954                                sp AD82

Hj J82                                   hj 5

Ru 9874                               ru DJ103

Kl D8                                     kl AKJ2

                               Sp K10

                               Hj KD107643

                               Ru K6

                               Kl 75

De fire Phønix- parene som var Bjørn Brovold- Hans Petter Brynildsen, Per Even Melbye- Jens Henrik Utne, Jan Torjusen- Per Baardsen og Knut Klever-Nils Haakensen oppnådde følgende (tilfeldig rekkefølge):

Bord 1: Fredrikstad åpnet med 3 hjerter og Moss havnet i 4 spar med 1 bet.

Bord 2. Moss åpnet også med 3 hjerter som ble doblet med pass rundt og 9 stikk.

Bord 3: Fredrikstad åpnet med 3 hjerter og vant 9 stikk i den kontrakten.

Bord 4: Moss kom i 5 hjerter med 2 bet.

 

 Som man ser er det normalt 9 stikk i hjerter og 9 stikk også i spar motsatt vei. Sperreåpning gjør det vanskelig å vite når man skal gå på eller stoppe og det blir lett utslag. Finner Vest på å spille ut kl D mot 3 hjerter av Syd kan Øst i 2. stikk vinne med kl A og i 3. stikk spille kl K. Bare hvis Syd da stjeler med honør i trumf og deretter fisker opp hj J med liten trumf til 9-eren kan man unngå bet i 3 hjerter.

 

 Sist, mossingene fortjener også navn på sine ivrige spillere som nok ruster seg grundig til oppgjør kommende år. De var: Einar Myklebust- Arne Ødegård, Jan Rummelhof- Øyvind Sederholm, Svein Skaufell- Erik Bredo Lund og Ole Bøhn- Pål Wensberg.

 

For spesielt interesserte: København- konvensjonen.

 En dansk meldekonvensjon som kan være nyttig om du får to-farge hender og motparten åpner foran deg i en tredje farge. Det er da aktuelt å delta. Du har i gunstig sone f.eks:

Sp KJ1085

Hj 9

Ru ADJ82

Kl J9

 Åpnes det med 1 kløver foran deg kan du selvsagt melde inn 1 spar og senere satse på også å vise ruterfarge. Den danske varianten angir hopp til 3 kløver som viser de den laveste og den høyeste umeldte fargen. Makker vet da om 5-5 i spar og ruter og motparten får det kanskje vanskelig.

 Var åpningen 1 hjerter ville hopp til 3 ruter vise de to høyeste umeldte fargene, altså spar og ruter.

 

Konvensjonen er slik etter motpartens åpning 1 i farge:

-Hopp til 2 grand lover 5-5+ i de to laveste umeldte fargene.

-Hopp til 3 kløver lover 5-5+ i høyeste og i laveste umeldte farger

-Hopp til 3 ruter lover 5-5+ i begge de to høyeste umelde farger.

 

Man må selvsagt ta hensyn til soneforhold og spillestikk man har, ikke bare hoppe innpå  blindt basert på ren fordeling. Du presser jo budene opp på 3- trinnet. For frisk stil kan jo bli ganske så dyrt om makker mangler tilpasning og dine langfarger er frynsede.

 

Kort og godt!

 I noen spill kan man få et langt meldingsforløp. Det gjelder om makkerparet ønsker å få avdekket mest mulig av fordeling, tilpasning og kontroller før trekknivå fastlegges. I noen tilfeller kan man da temmelig sikkert beregne hvor høyt det er tilrådelig å melde. Best er det om man får melde uforstyrret og kan skape kravsituasjoner og invittbud.

 I andre spill kan motparten blande seg inn. Da mister man melderom og man tvinges kanskje til mer direkte aksjon. Et slikt tilfelle er følgende spill fra tirsdag i Fredrikstad BK der vinnerparet meldte seg raskest mulig opp til lilleslem. Nord giver og ØV i faresonen.

Sp J10932                            sp AK764

Hj 3                                       hj A94

Ru 1094                               ru KJ2

Kl KD109                              kl A5

 Knut Molander åpnet med 1 spar i 2. hånd og Tone Annette Olsen gikk innpå med 2 hjerter. May Liss Lian tok da sats med hopp til 4 spar (tradisjonelt «hopp og stopp»- bud) og etter litt beregning la Knut deretter på til 6 spar.

 Hj K kom ut til esset og da alle fulgte på sp A ble sp D i Nord felt i neste stikk. Kl A og ny kløver der Syd da bidro med knekten ga enkel hjemgang for det ble to avkast i ruter på kl D og 10 og 12 stikk kunne noteres.

 3 andre par fikk meldt denne gode lilleslemmen. Syd hadde sp 8- hj KDJ875- ru AD65- kl J8 men hadde jo utspillet og kunne ikke bete kontrakten.

 

Gressvik BK 24/4. 1. av 5 kv klubbmestersk, 14 par, M= 0

1.Astrid og Hans Lindberg +31

  Tor Martinsen- Jan P. Johannesen +31

3.Bjørn Brovold- Hans Petter Brynildsen +26

4.Eva og Tormod Eriksen +7

5.Birger Randen- Geir Næss +3

  Britt Slorer- Hilmar Frønningen +3

  Øyvind Johannessen- Nils Haakensen +3

8.Hellen Ødegaard- Johnny Bråthen +0

 

Torsnes BK 24/4. 15 par, M= 0

1.Thor Kjennbakken- Leif Rostad +38,6

2.Ove Gundersen- Tommy Lødding +33,2

3.May Liss Lian- Knut Molander +20,4

4.Hildur Rostad- Frode Rostad +19,3

   Jan Thore Karlsen- Hans Holthe +19,3

6.Gunnar Saxegaard- Jan Erik Olsen +10,7

7.Knut Lerfald- Svein Åstrøm +9,6

8.Arild Pettersen- Tor Olsen +3,2

9.Lars Mosby- Odd Askerød +1,1

 

Fredrikstad BK 25/4. 24 par, M= 0

1.May Liss Lian- Knut Molander +84

2.Jørn Fjæstad- Gunnar Pettersen +71

3.Arne Marthinussen- Jan Erik Olsen +69

4.Tommy Lødding- Ove Gundersen +45

5.Kirsten Langseth- Inger Opsund +44

6.Astrid Lindberg- Monika Bråten +40

7.Hans Lindberg- Per Even Melbye +28

8.Arild Olsen- Håkon Ingul +26

9.Per Rømoen- Svein Grimstad +23

10.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen +15

   Magnar Andersen- Jon Jahnsen +15

12.Atle Evensen- Arild Simensen +5

13.Birger Randen- Geir Næss +1

14.Willy Kristiansen- Rolf Karlsen +0

 

Råde BK 26/4. 7 par, M= 0

1.Rolf Karlsen- Kjell Karlsen +10,5

2.Willy Kristiansen- Jan P. Johannesen +7,9

3.Svein Skaufel- Helge Koren +6,8

4.Monika Bråten- Geir Næss +4,7

 

Pensjonistbridge 27/4. 15 par, M= 132

1.Tormod Eriksen- Gunnar Bergmann 173

2.Gerd Skjærstad- Eva Eriksen 156

3.Lise Klev- Ingebjørg Berger 147

4.Reidun Hox- Turid Nordby 139

5.Per Even Melbye- Hilmar Frønningen 135

6.Ingegerd Spillum- Erik Svendsen 134

7.Reidun og Jens Henrik Utne 133

 

Klubb 44 den 27/4. 8 par, M= 84

1.Øyvind Johannessen- Hilmar Frønningen 111

2.Per Kristiansen- Jan Heimdal 101

3.Egil Gundrosen- Roald Adamsen 97

4.Arne Kristiansen- Gunnar Bergmann 79

 

Sarpsborg BK 27/4. Simultanturnering, 28 par, M= 0

1.Frode Johnsen- Arild Simensen +84,2

2.Trond Juliussen- Tommy Blom +70,1

3.Anne Lene Johnsen- Geir Holth +69,2

4.Morten Pettersen- Christoffer Heldahl +65

5.Knut Molander- Rene Eriksen +50.5

6.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen +38,2

7.Tormod Eriksen- Jan P. Johannesen +36,6

8.Jon Jahnsen- Tore Farbrot +30,8

9.Atle Evensen- Svein Grimstad +25,3

10.Per Rømoen- Jan Talberg +24,8

11.Gorm Norstad- Roar Johansen +18,7

12.Tone Annette Olsen- Grethe Brandstorp +15,2

13.Anders Fugleneb- Ove Gundersen +11,8

14.Kirsten Langseth- May Liss Lian +2,1

Fra NBF' s 2017 Organisasjonsdager i april

 

Fra NBF’s 2017 organisasjonsdager i april

Nedenfor er et par klipp fra flere interessante foredrag.

Tenk som en verdensmester sa Tor Helness!

Ikke overdriv bruken av konvensjoner, sa han. Og de paret bruker skal være klart definerte og ikke være gjenstand for gjetninger. Selv har han spilt naturlig system i 40 år, og la til at når det kommer til stykket så er det kortvurderingen som skiller klinten fra hveten. Og husk, se fremover i meldingsforløpet og tenk over hva neste mulige melding kan være når du avgir melding.

Og et tips for lagturneringer, meld steinhardt for utganger! Med 40% sjanse, ja noen ganger med 30%, meld utgang! (Så er det bare vite når sjansen er 40%).

Handicapscore. Noe for oss?

NBF jobber med et handicapsystem som vil være ferdig til bruk 1/1 2018 for alle klubber med Ruter. Erfaring viser visstnok at en handicapskala som går fra 0 for stormestere til 52 for nybegynnere, gjør at alle konkurrerer på like vilkår. Handikaptallet som utregnes sentralt i NBF etter hvert som resultatene fra klubbene blir innrapportert gjennom Ruter, vil fremkomme i spillerprofilen til hvert medlem i NBF. 

Vi følger med!

UKE21

Vinstgivende stil!

 Selv med spilling på helligdager trekkes mange til dyst på Musikkhuset og Sarpsborg BK sin spillekveld. 27 par på Kr. Himmelfartsdag var sterkt. Og vinnerparet Lødding- Didriksen slo til allerede fra 1. runde av som her i spill 3 der Syd var giver og ØV i faresonen. Studer først Vest sin hånd og sjekk hva du selv ville meldt.

                               Sp 8432

                               Hj A97

                               Ru J

                               Kl KJ1096

Sp AK10                               sp 75

Hj KDJ864                           hj 532

Ru AK72                              ru 98543

Kl -                                         kl 852

                               Sp DJ96

                               Hj 10

                               Ru D106

                               Kl AD743

 Olav Erik planla nok å kravåpne med 2 kløver men fikk ikke sjansen. For Ove Gundersen (Syd) åpnet med 1 kl, 2+, og da måtte Didriksen doble først. Anders Fugleneb meldte 1 spar (4+ og 6-9 HP) og etter pass fra Lødding meldte Syd 2 spar. Vest er svært spillesterk og hoppet til 4 hjerter, men over 4 spar fra Syd ble det vanskelig. Øst har åpenbart svært lite å by på, men Olav Erik tok sjansen på 5 hjerter! Se nå på Øst sin beholdning, er den verd noe som helst? Jo merkelig ligger det gull der, hele to stikk å regne. Ru J kom ut, vunnet med esset og på hj K kunne Nord stikke men siden Syd ikke kunne settes inn for å gi makker stjeling i ruter var det bare en taper til. Tredje spar kunne stjeles i bordet og det ble bare den ene taperen i ruter. 650 til ØV ga +10 bare slått av et par som utrolig nok ble doblet i 2 hjerter. Best for Nord- Syd var et par som fikk spille 4 kløver udoblet av Syd med -1. Det ga dem +12. Ellers var 5 kløver doblet og 4 spar doblet, normalt med 2 bet vanligst.

 

Signaler til hjelp i motspill.

 I bridgen er det utviklet flere typer signaler. De er nyttige å bruke som redskap for et forbedret motspill. Uten signaler makkerne i mellom blir ellers for mye overlatt til ren gjetting, og det er i lengden for usikkert. Praktiske eksempler for bruk kommer neste uke.

 

 De signaltypene som er mest vanlige er:

A:Fordelingskast som angir antall kort i en farge. De er mange varianter av slike, men mest vanlig «her på bjerget» er

a-Norske kast der lav- høy viser et odde antall, altså 3-5-7 etc og der høy-lav viser et likt antall kort,2-4-6 etc, i fargen.

b.Svenske kast der lavt- høy viser et likt antall og høy- lav et ulikt antall kort i fargen.

 De fleste bruker sekvensutspill prioritert før fordeling ved utspill og fordeling vises ved neste kort som legges i fargen. Her er det enklest å bruke fra gjenværende antall.

 

B:Styrkekast (Eng attityde) brukes for å vise om man har gode toppkort (styrke) i en farge eller mangler dette (svakhet). Flere metoder i bruk, hjemme brukes stort sett følgende:

a.Lavt kort= styrke. Lavt kort fulgt av et høyere viser styrke. Du viser interesse for spill i den fargen fra makker om hun kommer inn. Spiller du høy- lav i fargen viser du svakhet.

b.Høy- lav= Styrke. Lav- høyere viser svakhet

 Man må med makker gjøre avtale om hvor god styrke man lover ved å gi et positivt styrkesignal. Det er mest aktuelt å bruke styrke/svakhet på 1. frie avkast (når det spilles en farge du ikke har flere kort igjen i) og ved påspill i farge makker spiller ut. Det er IKKE mulig å vise styrke/svakhet og samtidig fordeling i fargen. Spiller makker ut hj 3 og bordet vinner med K fra hj K7 dobbel legger du styrke fra D954 (4-er!) men svakhet fra hj J62 (6-er). Det er anbefaling til makker om hun senere i spillet kommer inn igjen. Spille fargen påny eller finne et mer gunstig skift er ofte problematisk uten hjelp via signal.

 

C:Lavinthal- eller fargeskift- signal:

 Det forekommer ofte situasjoner der et skift til ny farge er aktuelt. Da kan du ved lagt kort vise hvilken farge av (normalt) de to som er aktuelle.

a.Høyt kort gir anbefaling om høyeste farge tilbake.

b.Lavt kort gir anbefaling om laveste farge tilbake.

 Når bruker vi Lavinthal- signal? Du må altale med makker i hvilke situasjoner det er aktuelt, anbefalt er å bruke bare i helt bestemte sekvenser:

 Mot fargekontrakt, f.eks 3 hjerter. Makker spiller ut sp K, selv har du esset men blindemann legger opp singelton i spar. Det er ikke så aktuelt for det å legge styrke (siden du har sp A) men bedre er det ofte å angi hvor du kan bidra med noe om makker leter etter beste ny farge å spille opp. Fra sp A102 legger du derfor 10-eren om du ser fordel av skift til ruter men sp 2 hvis kløver er mer aktuell som du ser det.

 Mot grand hender det at makker spiller ut f.eks.ru K, du ser ru Axx i bordet sammen med kl AK95 og Jxx i begge majorfargene. Selv har du bare liten dobbelton i ruter. Makker vinner 1. stikk og også for ru D og fortsetter fargen. Spillefører legger ru 4, 7 og 10. Du kommer senere inn på kl D, men hva spiller du opp igjen? Svarer er at du må ha klart for deg hva makker spilte opp i 3. stikk: Ru J viser ønske om å få spar opp fra deg, kl 3 at hjerter anbefales. Makker prøver å vise hvor det er inntak til godspilte stikk i ruter.

D:Smiths signal brukes i grandkontrakter for å vise om man har mer eller ikke mer å bidra med i den fargen dere angriper i der spillefører vinner tidlig stikk. Normalt vil spillefører spille ny farge for å ta stikk eller godspille stikk. Nå bruker dere ikke fordeling- signal men legger lavt kort for å vise at dere har mer enn allerede vist i først spilte farge og høyt kort for å vise at du ikke har mer å bidra med der. Både utspiller og makkeren gir signal. Dette hjelper for å klargjøre om fortsatt spill i 1. farge eller skift til en annen farge er best. Anta Syd er i 3 NT og Vest spiller ut hj 10 til hj K5 i bordet der K brukes. Du er Øst med hj J82 og legger hj 8 (svakhet, styrke brukes hvis du «nesten kunne stikke, altså har hj D). Kløver spilles så, du legger nå kl 3 fra kl J63 (det viser at du likevel har noe i hjerter, Knekten. Legger makker lav kløver vet du at utspillet var fra A109x(x) men høy kløver, f.eks kl 10 at utspillet var fra hj 1098x(x) eller innersekvens D109x(x). I siste tilfelle vet Vest at du har hj J (ellers hadde Syd nok latt hj 10 løpe for å få for hj J.

 

Taktisk sperre melding.

 Sperre meldinger, både ved åpning og innmelding er kjent våpen som kan skape problemer for motstanderne. Et eksempel er Arne Marthinussen som i dette spillet fra Gressvik BK på mandag fikk tatt fra Morten Olsen og Morten Adamsen alt de hadde av melderom. Nord giver og alle i faresonen.

                               Sp K62

                               Hj AD32

                               Ru A1062

                               Kl 72

Sp 10                                    sp D7

Hj K976                                hj 104

Ru KJ985                             ru 43

Kl J109                                  kl KD86543

                               Sp AJ98543

                               Hj J85

                               Ru D7

                               Kl A

Adamsen åpnet med 1 kløver som i deres system benektet 5+ farge i ruter, hjerter og spar og var begrenset til 12-14 hp. Marthinussen som satt øst har en fattig fordelingshånd uten særlige verdier og fordeling utenom langfargen, men han valgte å hoppe innpå med 3 kløver (ekte farge).

 Olsen som satt Syd hadde nå et dilemma, han har jo relativt god langfarge i spar og 12 hp. Han valgte å melde 3 spar, men problemet er at dette etter systemet de bruker (Trolig Vienna- basert) begrenser seg til 9-11 hp i styrke. Han har jo i overkant av dette, både i fargelengde og gode verdier. Adamsen fikk problemer for med 9-10 hos makker vil utgang trolig ha små sjanser til å stå. Dermed pass (under tvil) og ren bunn, for her sto det sparkontrakt på langt høyere nivå.

 Per Even Melbye hadde åpnet med 1 ruter og Siggen Holden svarte over pass fra Øst 1 spar som Per Even støttet til 2 spar (svak støtte). Da var Siggen raskt på alerten med Blackwood og da Nord hadde 2 ess ble kontrakten lagt til 6 spar.Ruter ut fra Vest ga ekstra sjansen at det var fra kongen, og da dette stemte gikk lilleslemmen hjem da ru D tok 1. stikk og sparen satt greitt. Ellers ville nok 6 spar bare stå ved et sluttspill om ikke hj K sitter dobbel i Vest.

 Feilen mot Meyer- Marthinussen er nok at Syd burde hoppet direkte til 4 spar i stedet for å sette makker på en vanskelig prøve.

 

Gressvik BK 22/5. 4. av 5 kv klubbmester, 13 par, M= 0

1.Arne Marthinussen- Egil Meyer +34,9

2.Tor Martinsen- Jan P. Johannesen +32,6

3.Siggen Holden- Per Even Melbye +16

4.Eva og Tormod Eriksen +8

5.Anita Skaldebø- Ronny Blakkestad +5,6

6.Tone Nordstrøm- Hilmar Frønningen +2,3

   Morten Adamsen- Morten Olsen +2,3

8.Eivind Ruud- Hans Petter Brynildsen +2

 

Torsnes BK 22/5. 13 par, M= 0

1.May Liss Lian- Knut Molander +41,2

2.Knut Lerfald- Svein Åstrøm +24,9

   Fred Hansen- Johnny Bråthen +24,9

4.Thor Kjennbakken- Leif Rostad +16,3

5.Ragnar Amundsen- Tore Falch +7,6

6.Svein Grimstad- Per Rømoen +0

 

Fredrikstad BK 23/5. 20 par, M= 0

1.Evensen- Arild Simensen +55

2.Jan Thore Karlsen- Kjell Aadahl +40

3.Per Rømoen- Svein Grimstad +34

4.Arne Marthinussen- Fred Hansen +33

5.Anders Fugleneb- Ove Gundersen +32

6.Arne Jordestedt- Flemming Johnsen +27

7.Tone Annette Olsen- Tore Farbrot +14

8.Thor Kjennbakken- Tom Gjøs +10

9.Per Even Melbye- Hilmar Frønningen +9

10.May Liss Lian- Knut Molander +7

   Magnar Andersen- Jon Jahnsen +7

12.Tormod Eriksen- Gunnar Bergmann +1

13.Rune Johansen- Stein Øren +0

 

Råde BK 24/5. 10 par, M= 0

1.Tore Gundersen- Egil Sten Johansen +17

2.Eivind Ruud- Egil Meyer +11

3.Tone Nordstrøm- Kai Martin Pettersen +11

4.Willy Kristiansen- Jan P. Johannesen +10

 

Sarpsborg BK 25/5. 27 par, M= 0

1.Tommy Lødding- Olav Erik Didriksen +88

2.Jørn Johansen- Egil Hansen +63

3.Jens H. Gundersen- Jan Steinar Mydland +58

4.Arne Marthinussen- Tore Farbrot +56

5.Erik Solberg- Cato Saksgård +45

   Ivar Rotefoss- Roar Johansen +45

7.Kirsten Langseth- May Liss Lian +41

8.Trond Juliussen- Tommy Blom +38

9.Per Rømoen- Knut Molander +37

10.Anders Fugleneb- Ove Gundersen +35,6

11.Ragnvald Stegen- Kjell Aadahl +34

12.Tormod Eriksen- Asbjørn Løkkeberg +15

13.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen +14

14.Atle Evensen- Svein Grimstad +3

15.Tom Gjøs- Lars Helgesen +0

Pølsefesten

 Erling vant "Pølsefesten" 28.april

Sommerbridge

Tirsdager og torsdager kan du spille sommerbridge i Trondheim. Tirsdager på Bridgehuset, Brattørveita 10, kl 19. Detaljert info her

Torsdager hos Nettbuss på Sorgenfri. Gå inn på klubbens hjemmesider for mer info.

Ny mester, gratulerer Fred !

Da har vi fått en ny mester - Fred Hansen har rundet 30 mesterpoeng og er nå rutermester med stjerne. Hjerternåla neste!

2017

 

Spillefri i pinsen

Pinsen blir uten bridgespilling på Gressvik. I hvertfall i regi av Gressvik BK. Etter å ha loddet stemningen blant spillerne er det besluttet at det IKKE blir spilling 2. pinsedag - 5. juni.