Avansert søk


KM Lag

KM lag holdes på Hotell Holberg 27. og 28. februar. I utgangspunktet seriespill der alle møter alle. Mange kretspoeng å hente. Se invitasjon og meld dere på!

http://nbfhordaland.org/

Kåre Solibakke - Per Skotheim vann klubbmeisterskapet

Siste spelekveld av årets klubbmeisterskap blei spelt måndag 15. februar. Etter to kveldar var det tett i toppen og mange vinnarkandidatar. Kåre Solibakke og Per Skotheim var ein av kandidatane, og med kveldssiger gjekk dei heilt til topps i samandraget med relativt god margin til Kåre Kristiansen - Olav Monstad på andreplass. Tor Anders Hauge blei nummer tre samanlagt.

Kveldsresultat med spelstensilar

Samanlagt etter tre kveldar, sluttresultat

Neste måndag er det ny simultanturnering.

Vel møtt!

Askerlag til 5. runde i NM

Askerlaget  med Elias Græger, Thorbjørn  Willoch, Pål Harreschau ogTorkild Hagen spilte seg videre med en sterk 145-67 seier over et godt Fredrikstadlag. Finalen nærmer seg. Bare to runder til så....

Nyttårsturneringen 2016

Da gratulerer vi Anne Marie og Knut som vinnere av Nyttårsturneringen. Det var totalt 14 par med i turneringen, over middels ble:

Anne Marie Pettersen - Knut Pettersen 248,15

Svein Åsen - Hans Berge 224,58

Helge Johansen - Kjell Theting 222,88

Kari Grytdal - Lene Borgan 210,25

Arnfinn Tuven - Atle Nilsen 200,40

Klubbmesterskapet starter 4 februar og vil gå over 6 kvelder.

Resultater

Torsdag 4. februar var det kun 4 bord i aksjon. Per & Per vant foran Jansen & Jansen. Dette var også en simultankveld, men ingen av våre par hevdet seg høyt på listen på landsbasis. Vi har vel erfart noen ganger at nivået i Ski BK er for jevnt til at det gir de store utslagene på landsbasis.

 

I går var det Andreas og Bjørnar som stakk av med seieren, foran Dag og Roar, med Olav - Arne på tredjeplass (11 par). Dette var en kveld der kortfordelingsprogrammet var i et fandenivoldsk humør: 6 spar er født en bet fordi trumfen sitter 4-0 med KTxx på rygg, og hvem tenker vel "Nå skal jeg spille 3 grand" med 9 korts gående kløver og Esset fjerde i spar??

 

Kommende onsdag er det 4. runde i NM for Olav, Arne, Rolf og Simon på Folkets Hus. Samme kveld er det også to nye kamper i TopBridge sin lagturnering - Dag, Tore, Willy og Raymond spiller.

 

Jeg minner om NM for veteranlag 5. og 6. mars på Økern. Her burde det være duket for minst ett, og helst to lag fra klubben. Meld dere på!

Dato for KM par er også fastsatt: Lørdag 9. april på Greåker.

Sammenlagtresultater fra "3 av 4 teller",etter 2 kvelder, av PHL

Espen og Petter vant 2. kvelden, foran Espen Holm/Tom Danielsen og Henk og Terje, på delt 2. plass. Her er resultatene for de over middels etter 2 kvelder:

1. Gottfred og Johan              115.3%
2. Espen og Petter                  112.1%
3. Tom                                       101.6%

Jeg gjør oppmerksom på at årsmøtet er flyttet fra mandag 15.2. til mandag 22.2. pga sykdom. Styret i klubben skal ha styremøte fra kl 16.15 denne mandagen (22.2.!)

Finalen i KM lag i gang

 Den første av tre finalekvelder i KM lag ble spilt i går i Larvik. Etter de to kampene ligger Nøtterøy på 3. plass, men det er kort avstand til teten. Dette spillet fra den første kampen hjalp oss til et uavgjort resultat mot Lågen:

  K 9 8 7  
  D 9 6  
  K 5 3  
  D 8 7  
E D 2   Kn 10 4
E Kn 2   K 7 5 4 3
E 8 7 2   Kn 10 6
K 6 3   Kn 4
  6 5 3  
  10 8  
  D 9 4  
  E 10 9 5 2  

Jeg åpnet som vest med 1 ruter, etter 1 hjerter hoppet jeg til 2 NT, og makker la på til 3. Spar syv ut til knekten, hjerter til knekten stakk Nord med damen og fortsatte med kløver dame som han fikk beholde. Ny kløver gikk til esset og den neste til min konge. Jeg innkasserte fire hjerterstikk, og da var stillingen:

  K 9  
  -  
  K 5  
  -  
E D   10
-   -
E 8   Kn 10 3
-   -
  -  
  -  
  D 9 4  
  10  

Jeg spilte ruter til esset, og Nord glemte å avblokkere kongen sin. Dermed ble han spilt inn på den og måtte spille spar opp i saks. 10 imp til oss da kontrakten var 4 hjerter med en bet ved det andre bordet.

7hj, men en har jo bare elleve stikk?

Jeg  har fått dette flotte spillet av Kåre Bogø. Han gjennomførte en skvis i tre farger i en steinhardt meldt 7hj!  Her er kortene:

Meldingene gikk litt over stokk og stein. Sparkongen manglet for at dette skulle være en god kontrakt. Det er faktisk bare elleve stikk og det tolvte kommer med å godspille et i spar. Siden Kåre var i 7hj var det ikke et alternativ å gi bort noe stikk som helst.

Vest startet med spar 9 og ingen spiller fra en konge mot storeslem. Opp på esset, kløver ess, hjerter til knekten og kløver til stjeling. To ganger trumf til og stillingen er slik:

 

På den siste trumfen er øst er skvist i tre farger.

 

  • Kaster han sparkongen forsvinner spardamen fra hånda. Nå følger spar knekt og øst er skvist på nytt i minor.
  • Det hjelpe ikke å kaste kløver heller. Syd kaster en ruter og så følger ruter til kongen og tre ganger kløver med sparavkast i bordet. Øst kan ikke holde både sparkongen og ruteren gardert med to kort igjen.
  • Ruter kan øst i alle fall ikke kaste. Da står ruteren i bordet og sparen forsvinner på KD i kløver.

 
Hardt  meldt, men særdeles aktuelt spilt av unge Bogø

 

____________________________________________________________________________
 

 

Undervising i vårsemesteret

I dag starter undervisningen i vårsemesteret. I dag og neste tirsdag skal vi ha teori om hvordan en skal bedømme en hånds styrke og tilpasning, og de neste gangene skal vi ha praktisk spill. Ett spill pr kveld med meldinger spill og gjennomgang etterpå.