Avansert søk


Sesongstart 25. august

 Vi starter sesongen med ett smell mandag 25. august. Vel møtt!

Svein Grimstad hjertermester med stjerne!

Da har Svein G. rundet sine første hundre mesterpoeng og blitt hjertermester m/stjerne - gratulerer 

Dermed ble han det niende medlemmet som tok en mestergradering i år, og spådommen om at det kan bli så mange som 10 nye mestere i 2014 har nå en god mulighet til å bli realitet!

Svein har hatt en solid bridgefestival som grunnlag for det siste spranget over 100 - og det med god margin! Det stopper vel ikke med det Svein?

Gratulerer Boye og Espen!

Gratulerer Boye og Espen!

Lag Schwartz med Boye Brogeland - Espen Lindqvist på laget vant i natt Spingold under det...

Jeg prøvde meg på Lavintahl

Her kommer enda et kapittel i historien om toere og treere fra Lyngdal i helga. "Det er ikke tilfeldig at det er mange småkort og få honnører i en kortstokk, Snurr", fikk jeg stadig høre. "Honnørene er ikke så morsomme, fordi alle kan stikke en konge med ett ess. Utfordringen er å sette seg inn i makkers problem. Når han kommer inn i et motspill, skal du ha brukt småkortene til å hjelpe han å finne riktig skift"

"Javel," sier jeg og nikker med hodet. "Jeg skal prøve så godt jeg kan"

Så kom dette spillet.

  Syd åpnet med 1hj, Boye i vest meldte inn 1sp (?), 1NT fra nord, 2hj i syd og pass rundt. Kløver fire ut til esset mitt i øst.

Det ser rimelig opplagt ut å skifte hjerter sånn at spillefører ikke får stjålet kløver. Bordet ser ut til å være uten inntak, men jeg prøver allerede nå å sette meg inn i makkers problem. Han ser ikke nødvendigvis at ruteren er ufarlig. Men i første omgang må hjerter dame i stikk to være rett.

Spillefører tar for esset, kongen og spiller nieren til makkers knekt. Nå må jeg få fortalt at han må spille spar til min konge, sånn at jeg kan spille kløver gjennom. Hvordan kløveren ser ut, vet jeg ingenting om. Annet enn at den bør spilles fra meg.

Ruter i avkast fra meg kan ikke brukes til noe annet enn svakhet i første omgang. Ett kort kan ikke bety mer enn en ting, sånn at en høy ruter vil være svakhet og har ikke noe med fordeling eller Lavintahl å gjøre. En liten ruter vil være styrke og ikke fordeling eller fargepreferanse det heller.

I hjerter måtte jeg følge med toeren og spar kan jeg ikke kaste, men nå kom tidligere lærdom til nytte. Trodde jeg.

Kløver ni må jo være Lavintahl til spar!! Hvor mange små jeg har i den fargen kan da ikke være så farlig?


Som sagt så gjort,. men pasienten døde. Kløver 9 tolka Boye som at jeg hadde 98 i kløver og spilte fargen rundt til åtteren til spillefører. Påtrøkk de luxe og en elendig score for -110.

"Nei, Snurr. Det er ikke Lavintahl i denne posisjonen". Jeg bøyer hodet i skam, men spør ærbødigst hvordan vi skulle klart dette hvis vest hadde hatt f.eks kløver knekt og spillefører K10, slik at jeg MÅTTE tidlig inn? Dette også gitt at spillefører han dobbel ruter.

Boye og Espen Spingold-mestere

Finalen i årets amerikanske sommermesterskap - Spingold er akkurat over, og det ble en "rysare" på slutten. Bare 4-5 spill før slutt var det helt jevnt mellom Monaco med Tor og Geir og lag Schwartz der Boye og Espen er spydspisser. Fantuni og Nunes gjorde to fatale feil i sluttstriden. De slapp hjem 4 spar som Espen og Boye betet og stampet i 6 spar med tre doblede bet mot 6 kløver som ikke står. Dermed ble det drøyt 20 imps seier til Schwartz.

Boye vant Spingold

Boye har vært i Las Vegas og spilt Summer Nationals sammen med Espen Lindqvist. Han deltok i den prestisjefylte lagturneringen Spingold på Schwartz-laget(Richard Schwartz, Allan Graves, Lotan Fisher, Ron Schwartz, Boye Brogeland og Espen Lindqvist).

Laget tok seg til finale etter tette kamper både i semi- og kvartfinale ( seiersmargin på 9 og 11 IMP er lite på 64 spill). I natt spilte de finale mot et av verdens beste lag de siste årene, Zimmermann med Helness - Helgemo og Fantoni - Nunes. Boye og Espen sto over første sesjon og Zimmermann tok en klar ledelse med 41-7. I andre sesjon kom Boye og Espen inn og Schwartz-laget slo tilbake med en 61-15 sesjon. De beholdt ledelsen utover, og når det var 5-6 spill igjen i siste sesjon ledet de med kun 4 IMP.

Spennende spill på slutten, bl.a. gikk Helness - Helgemo bet i en lille- og en storeslem på de siste 5 spillene. Sluttresultatet ble 142-115 etter et par svinger inn på slutten, og det er bare å gratulere med seier i en av verdens sterkeste lagturneringer.

Espen og Boye til topps i Spingold!!

Lagturneringa i det amerikanske Summer Nationals, "Spingold", er ved siden av Cavendish den konkurransen bridgespillere helst vil vinne. I natt gikk lag Schwatz med blant annet Boye Brogeland og Espen Lindqvist til topps. I finalen vant  de med med sifrene 142 -115 over verdens mestvinnende lag de siste årene. Monaco.



Her er Espen og Boye i kamp mot Fantoni - Nunes i den tredje sesjonen.



Mange norske fulgte finalen. Dette er fra klokka 02:30 på natta og det er bare mine venner. Over 6000 fulgte sendingene.

Noen spill fra Spingold

SESJON 1

Finalen åpnet med tre slemmer på de fire første spillene, to storeslemmer og en lilleslem. Begge lagene startet med sposorparet sitt, så disse kunne bli utslagsgivende. De tre slemmene var alle "lette" å melde, så de gikk ut. 

Så kom dette spillet.



Tor Helness kunne ikke se for seg en hånd der Geir Helgemo ikke hadde en sparhonnør, så han gikk i Blackwood over 4hj. Et ess gjorde han ikke noe klokere, så han bare hoppa til 6ru. Spar ess og hjerterkonge ville vært nok til 7ru, mens den hånda Geir hadde kunne endt med beit. Ron Scwartz i nord spilte ut hjerter og da endte det kjapt med tretten stikk. 
På det andre bordet meldte Graves - Schwatz "bedre" og oppdaga at de ikke hadde sparkontroll. De stoppa i 5ru, men tapte ufortjent 12 IMP.


Dette var et "rart" spill. Det står "ALERT" ved Zimmermanns 3kl, men Moulton passet i alle fall. Det ble fem hvite beiter, men 9 IMP inn da Tor og Geir meldte den opplagte utgangen(3NT)  ved det andre bordet.