Avansert søk


Ny nyhetsartikkel

PC-verdenen min er full av viderverdigheter, men takket være en fantastisk hjelpsom Allan Livgård er nå det meste på skinner igjen. Han tar stadig fjernstyring over min PC og ordner opp, så denne gangen tror jeg vi er med på lista for simultanturneringa i går.

Den PC'n jeg bruker til internregnskapet i klubben er heller ikke samarbeidsvillig. Jeg har sammenlagtregnskapet mitt på Open Office, men nå nekter den å åpne programmet.

Helgigvis har jeg sammenlagtstillingen her på hjemmesida, så det ordner seg vel likevel. Dette blir en "rysare" som svensken sier. Det skiller nå under 5 poeng mellom de fire fremste, og Liv og Per er på slaglengdes avstand de også. Siden OO ikke vil samarbeide, legger jeg ikke ut sammenlagtlista, dere må jo også ha litt å pusle med i påsken siden det ikke er spilling den 15.

GOD PÅSKE!

Kveldsturnering

5 fullebord i kveld og vinnere ble Olav og Kai etterfulgt av Morten og Arild samt Olaf og Haldor kom på tredje plassen.

Neste mandag er det Påskecup, den kan dere lese mer om nedenfor.

Ellers så spilte vi forrige mandag en turnering mot 23 forskjellige klubber med hele 225 par med. Notodden gjorde seg ikke bort på denne lista heller. Her har du alle resultater.

27. April er det Mestergullcup i Bø, håper mange stiller opp der !

Vår sommerbridge vil begynne første mandagen i Mai og vi holder på ut August men lenge før det er det jo Påske og vi ønsker alle en riktig god ferie før vi møtes kl 16 på mandag

Ny nyhetsartikkel

Resultatene fra simultanturneringa i går er tilgjengelige på NBF's hjemmeside. Gå på turneriger, lengst til høyre øverst, så på simultanturneringer på venstre side, så på resultater litt lengre ned. Over 400 par spilte i går!

Mandag 14.04.14

 Påskebridge med pizza ble vunnet av May-Liss Lian og Knut Molander. Vi gratulerer.

Vi ønsker alle våre spillere en riktig fin påske.

2013

 

En fin syver av Berg - Simonsen

 


       Berg      Nord Simonsen Syd
1ru pass 1sp pass
2hj pass 2sp pass
3ru pass 4ru pass
4hj pass 4NT pass
5ru pass 5hj pass
5NT pass 6kl pass
7ru pass pass pass
   Sånn meldte Erik Berg - Fredrik Simonsen denne storeslemmen.

Legg merke til at ruter åtte er et fint kort. Med trumf ut er det  to inntak i bordet til å hente sparen hvis den sitter 4-2. Trumf til hånda, spar til esset, spar til høy stjeling, ruter til åtteren og spar til høy stjeling. Ut med trumfen og kløveresset er inntak til sparen som nå står.

Uten trumf ut kan det stjeles en hjerter lavt og en med åtteren. Den siste forsvinner på sparkongen.

     
     

Innkalling årsmøte

Innkalling årsmøte i Bergen Akademiske Bridgeklubb mandag 28. april 2014 kl 17:30

Sted: Studentsenteret i Bergen
Kl: 17:30

1. Godkjenning av innkalling og dagsorden.
2. Valg av ordstyrer, referent og to til å underskrive protokollen.
3. Årsmelding.
4. Revidert regnskap.
5. Innkomne forslag.
6. Valg av styre (5 medlemmer), revisor og varamedlem.
7. Eventuelt.

Innkommende saker må være hos styret innen 15. april.

Saker sendes til hilde.anita.larsen@gmail.com 

Jørn og Frode vann måndag 14. april

Sigeren siste spelekveld før påske gjekk til Jørn Rekkum - Frode Dyrstad med 63,2 % score. Tor Anders Hauge - Dag Christensen blei nummer to med 59,7 %, og tredjeplassen gjekk til Inger Marie Johansen - Vilhelm Berge med 52,1 %.

Fullstendig resultatliste og spelstensilar

Har lagt på dubble dummy-analyse på spelstensilane denne gongen. Kanskje ikkje lett å lesa med ein gong, men i såfall ei grei påskenøtt å finna ut av :)

NB! Neste måndag; 21. april er 2. påskedag og ikkje speling. Måndagen deretter er det speling som vanleg. Då speler vi sesongens siste simultanturnering.

God påske!

Flere spill fra Olrud lag

Til neste år håper jeg arrangøren kan klare å overføre fra begge bord i lagkampene. Det mister mange dimensjoner når vi kun får resultatet fra det andre bordet og ikke noe informasjon om hva som har skjedd. Mange gode prestasjoner forsvinner helt sikkert.

  Jeg kjenner ikke Fredrik Helness så godt som bridgespiller. Han er rimelig fersk helt på toppnivå, men ryktene sier at vi har et nytt supertalent. Det er kanskje ikke så rart når en tenker på hva han har å slekte på, men det er ikke alltid eplet havner helt i nærheten av stammen.

Dette spillet er ikke noe hokus-fokus, men jeg synes det viser en offensiv tankegang i lagbridge. Makker og far Tor Helness viser en brukbar hånd med 3ru (kunne meldt 2NT for å vise dårlige kort), men likevel er det tøft å gi lillefingeren med 4ru på det som ser ut som en helt ordinær opplysende dobling.

EK i hjerter er fint fordi makker har maks tre kort der, singel spar er bra i en farge makker sannsynligvis har litt lengde fordi syd passet på 2sp med svake kort.
Denne gangen var de kanskje litt heldig at kløveresset satt foran, men 2sp viser nesten åpning
     
  Alt har to sider

Det er oftest rett å sette press på motparten og ta fra dem melderom, men det gir også bort informasjon.

Her hadde Petter Eide i utgangspunktet en ikke spesielt sterk åpningshånd, men med tre små spar mot makkers nensten viste singelton, ble det plutselig en god åpning som var nærmere en sleminvitt enn pass. Gi makker EK i ruter og kløverkongen, er det ikke mye som skal til før det står tolv stikk

Legg også merke til at Håkon Kippe  viser hånda si som 10hp+ i første melderunde. Det kommer ikke som noen bombe at syd hopper i spar og da er det viktig å få vist kort i øst med en gang. Et par manglende honnørpoeng oppveies av en fin farger og singelton i spar.