Avansert søk


ORDET FRITT!!

Jeg ønsker som sagt på sikt å bruke denne sida til å skape debatt om mangt og mye i norsk bridge. I første omgang vil jeg  informere om muligheten til å legge inn kommentarer på enkelte artikler. Det er fint om dere tester ut pålogging og det å skrive å kommentarfeltet. 

Selve utformingen av kommentarfeltet er under utvikling og den viktigste endringen jeg ønsker meg er at det står et tall bak "Legg inn kommentar", slik at dere kan se hvilke debatter som er aktive. Dette har Nils Otto lovet meg å fikse.

Prøv deg  med å legge inn en kommentar og kom gjerne med innspill til ting dere ønsker at jeg skal ta tak i. Husk at du må logge deg på først.
  

 

Jørn og Frode vann måndag 14. april

Sigeren siste spelekveld før påske gjekk til Jørn Rekkum - Frode Dyrstad med 63,2 % score. Tor Anders Hauge - Dag Christensen blei nummer to med 59,7 %, og tredjeplassen gjekk til Inger Marie Johansen - Vilhelm Berge med 52,1 %.

Fullstendig resultatliste og spelstensilar

Har lagt på dubble dummy-analyse på spelstensilane denne gongen. Kanskje ikkje lett å lesa med ein gong, men i såfall ei grei påskenøtt å finna ut av :)

NB! Neste måndag; 21. april er 2. påskedag og ikkje speling. Måndagen deretter er det speling som vanleg. Då speler vi sesongens siste simultanturnering.

God påske!

Flere spill fra Olrud lag

Til neste år håper jeg arrangøren kan klare å overføre fra begge bord i lagkampene. Det mister mange dimensjoner når vi kun får resultatet fra det andre bordet og ikke noe informasjon om hva som har skjedd. Mange gode prestasjoner forsvinner helt sikkert.

  Jeg kjenner ikke Fredrik Helness så godt som bridgespiller. Han er rimelig fersk helt på toppnivå, men ryktene sier at vi har et nytt supertalent. Det er kanskje ikke så rart når en tenker på hva han har å slekte på, men det er ikke alltid eplet havner helt i nærheten av stammen.

Dette spillet er ikke noe hokus-fokus, men jeg synes det viser en offensiv tankegang i lagbridge. Makker og far Tor Helness viser en brukbar hånd med 3ru (kunne meldt 2NT for å vise dårlige kort), men likevel er det tøft å gi lillefingeren med 4ru på det som ser ut som en helt ordinær opplysende dobling.

EK i hjerter er fint fordi makker har maks tre kort der, singel spar er bra i en farge makker sannsynligvis har litt lengde fordi syd passet på 2sp med svake kort.
Denne gangen var de kanskje litt heldig at kløveresset satt foran, men 2sp viser nesten åpning
     
  Alt har to sider

Det er oftest rett å sette press på motparten og ta fra dem melderom, men det gir også bort informasjon.

Her hadde Petter Eide i utgangspunktet en ikke spesielt sterk åpningshånd, men med tre små spar mot makkers nensten viste singelton, ble det plutselig en god åpning som var nærmere en sleminvitt enn pass. Gi makker EK i ruter og kløverkongen, er det ikke mye som skal til før det står tolv stikk

Legg også merke til at Håkon Kippe  viser hånda si som 10hp+ i første melderunde. Det kommer ikke som noen bombe at syd hopper i spar og da er det viktig å få vist kort i øst med en gang. Et par manglende honnørpoeng oppveies av en fin farger og singelton i spar.
     
     
     
     

Påsketurneringar

Odda Bridgeklubb arrangerer 2 påsketurneringar i år:

1. På Hardanger Hotel tysdag 15. april kl 17.30

2. På Utne Hotel onsdag 16. april kl 18.00

Startkontingent: Kr 150 pr spelar i begge turneringane.

Alle er velkomne.

Grådigheten, grådigheten!!

 

  Jeg har ikke mer fanstasi enn at jeg spiller ut et lite kort i min beste farge, men ruter til bordets sekser var ingen god start for oss.

Så kløver til håndens tier. Jeg stakk og visst ikke om jeg skulle skifte spar eller hjerter. Det så tungt ut å beite uten at makker hadde en del fint i spar, så derfor skifta jeg spar åtte.

Du skjønner enda ikke overskriften, men HER KAN DU SE HVA JEG MENER.
     
     

Sterk sluttspurt av Bakken og Folland

Dessverre holdt ikke Julie og Gunnhild helt inn. Siste spillekveld ble helsvart for dem, og dermed benyttet flere par anledningen til  å passere damene sammenlagt. Per Einar og Olaf knep til slutt seieren med meget knakk margin foran Magne og flo.

Krododille-coupet!!

betyr at du gaper høyt og svelger makkers blokkerende honnør for at han ikke skal være inne i spillet. 

  Øst fant et fint utspill med trumf. Spillerfører stakk på hånda og spilte kløver for om mulig få et avkast på kongen. Vest stakk og spilte mer kløver til stjeling.

Spillefører måtte prøve å stjålet en spar i bordet, så han spilte en liten spar til vest sin åtter. Mer kløver til stjeling.

Nå fortsatte nord med spar og Rombaut i øst så hva som kom til å skje hvis makker hadde sparkongen singel igjen. Derfor stakk han med esset (!), felte makkers konge og spilte trumf. D10 tok senere to sparstikk til.

Det var vill jubel på tribunen, men spør du meg var det litt enklere å bruke spar ti første gangen fargen ble spilt. :-). Det enkle er ofte det beste som de sier på REMA.

     
     

Påskeferie

Vi tar påskeferie fram til 28.04. Da starter vi opp igjen, og håper mange møter friske og opplagte etter en lang og god pause. Vi har god plass til flere par . God ferie og velkommen tilbake. 

Delt seier på Myre 08.04.14

Det ble delt seier mellom parene Pettersen(bildet)-Nilsen og Johnsen-Bråthen på 9. spillekveld av klubbmesterskapet 2014. Sammenlagt leder fortsatt Åsen-Pedersen foran Johnsen-Bråthen. Siste spillekveld av klubbmesterskapet spilles 22. april 14.

Resultatene av de 24 første spillene inngår i en landsdekkende simultanturnering.