Avansert søk


Ny nyhetsartikkel

og det på sterke 66 blanke. Torbjørn og Arnfinn H fulgte godt opp med sine 63,9 mens Stig og Per også kom godt utav det med 61,1.  Det var simultan og alle disse tre vil nok komme høyt opp på landsbasis.

I høstserien er Stig og Per i ledelse drøye 7,5 foran Torbjørn og Anders mens Arnfinn og Ola er 28,5 bak disse igjen på en helt sikker 3.plass, det er bare to kvelder igjen før serien avsluttes.

Nyheter

 

Espen og Boye til topps i USA

 Vi gratulerer med nok en flott seier til lag Schwartz. Også flott femteplass til Kristian og Tor Eivind!
Jeg kommer tilbake med noen spill.

REISINGER FINAL SCORES


1 - Schwartz - 33.55

2 - NIckell - 30.34

3 - Bocchi - 29.84

4 - Brink - 27.56

5 - Hans - 27.49

6 - Gromov - 27.43

7 - Fleisher - 26.84

8 - Strul - 26.70

9 -  Woolsey - 26.52
  
10 - Liu - 23.50

Julecupen og NM-resultat

Harald og Lars tok en suveren ledelse på første kveld i Julecupen. I B-gruppen er det jevnere med Ksenia og Gilles i spissen. De beste er:

Pl % Navn
1 67,4 Lars Urholt - Harald Skretting
2 57,1 Pål Harreschou - Arvid Hilstad
2 57,1 Sven Erik Andresen - Karen Louise Valen
4 56,1 Arild Rydh - Are Akselsen
5 55,6 Henrik Lund - Kristin Vigander
  B-gruppen:
1 50,2 Ksenia Vorobieva - Gilles Grima
2 49,7 Arne M. Falch - Jens Meinich
3 49,5 Anne Årstad - Cecilie Winsnes

Samtidig med spillingen i julecupen ble det spilt en NM-lagkamp hvor Askers lag med Amundsen-Førde og Olafsen-Størkersen knuste Flesberg hele 143-32. De er dermed ganske sikre på å nå 3. runde.

 

Ny nyhetsartikkel

Boye har den siste tida vært I Providence, Rhode Island for å spille Fall Nationals sammen med Espen Lindqvist, på Schwartz-laget. Dette er en turnering med ekstremt bra deltagelse, man finner alle de amerikanske toppspillerne, og også veldig mange internasjonale toppspillere.

Boye og Espen dokumenterte bra form i Mitchell Board-a-match teams der de kom på tredje plass, og fulgte opp med en 7. plass i Blue Ribbons Pairs, med mange hundre deltagere.

Så startet Reisinger board-a-match, som er en av de aller mest prestisjefylte lagturneringene i USA, med en historie helt tilbake til 1929. Boye og Espens Schwartz-lag ledet etter kvalifiseringa, men det velkjente Nickell-laget (Meckstroth-Rodwell m.fl.) ledet etter semifinale, og etter første sesjon i finalen. I andre og siste sesjon var Schwartz ustoppelige, og vant til slutt med hele 3 poeng, som er mye i board-a-match.

Espen og Boye vant også Goren-trofeet, som går til de som har samlet mest mesterpoeng i turneringa totalt.

Vi gratulerer med nok et sterkt resultat!

Ny nyhetsartikkel

Årets juleturnering over 3  kvelder startet sist torsdag i november med litt skuffende 6 1/2 bord . Litt skuffende etter 8 og 9 bord de siste torsdager men svært mange faste spillere er ute på  et eller annet ( bridgetur , juletur ellerandre forhold som frembringer forfall ) . Vi håper likevel på en liten økning fremover mot jul .

Leif og Roger har foreløbig inntatt taktpinnen med en klar ledelse etter første kveld.I respektabel avstand på andre plass følger Kjell Rune og Tor Arne mens Tore og Steinar inntar den foreløbige bronseplass.

Det er fortsatt to kvelder igjen så det er ingen grunn til å gi opp for de som ligger litt bak . Så vel møtt neste torsdag.

Avslutning klubbmesterskapet

Tirsdag 9. desember avsluttes årets klubbmesterskap. Førsteplassen er allerede klar, Geir og Svein ligger langt foran alle andre, men det er jevnt om andreplassen.

Jostein og Marius ligger best an, men de har ingen resultater å stryke, og tar derfor med seg noen resultater under middels. Fjorårets klubbmestere, Tørner og Alf S, har hatt en ujevn turnering med flere resultater nede på 30 og 40-tallet, men har spilt alt, så de kan stryke de verste feilskjærene. Bak der lurer Johnny og Bjarne som også har vært ujevne og ikke kan stryke noe, og Freddy og Maud som har vært jevnt gode, men trenger en høy score siste kveld for å kapre andreplassen.

 

UKE48


Har du fine spill, send dem til meg tofarbr@gmail.com eller ring mobil 97978099

Motspillets kunst.

 I bridge er normalt rollen som spillefører enklest for da har man full oversikt over alle sine ressurser. Motspillerne vet jo ikke hva makker har å by på, men gode signaler kan hjelpe godt, og så er det jo også i stor grad å ha rett følelse for hvordan kort er fordelt rundt bordet. Å lytte til meldingsforløp og tolke signal fra utspill og videre spill er viktig. Her tas to eksempler.

 Kolbotn BK hadde jubileumsturnering sist lørdag og Tom Gjøs- Lars Helgesen klarte der en flott 2. plass bak Bjørnar Halderaker- Kåre Bogø. Også Flemming Johnsen- Magnus Larssen var høyt opp og ble nr 6. Torfinn Wilhelmsen- Nico Meek som ledet helt til midtveis (60 spill totalt) gikk så på en meget dårlig runde mot vinnerparet men klarte å ende på plussiden.

 Et motspill vi virkelig fikk sving på er dette, beretter Gjøs. V og alle:

                               Sp 1062

                               Hj KD7

                               Ru J63

                               Kl AD103

Sp AK943                            sp J75

Hj 983                                   hj J6542

Ru 5                                      ru K102

Kl KJ42                                 kl 96

                               Sp D8

                               Hj A10

                               Ru AD9874

                               Kl 875

  V åpnet med 1 spar og makkeren meldte 2 spar uten at Lars og jeg meldte inn. Utspill fra N (Tom) var hj K og ny hjerter til S (Lars) sitt ess. Kl 8 til liten og 10-eren i N vant stikket. Ruter knekt dro konge og ess, men ru D stjal V. Nå ønsket spillefører å komme inn i bordet for så å få sak av en ny taper i kløver på ru 10 som sto. Kl K stakk Gjøs og innkasserte hj D der Helgesen fikk saket sin siste kløver. Liten kløver ble stjålet med trumf knekt men S kunne stjele over. Nå hadde allerede NS fått 7 stikk og fikk også til slutt stikk for sp 10 som hadde vokst til stikk! Ren topp for +300 til NS.

 

 Åpent Fredrikstad Mesterskap ble avviklet tirsdag og mestre ble Flemming Johnsen- Magnus Larssen. Tett bak kom May Liss Lian- Knut Molander som i senere tid har radet opp seire i lokale klubber samt Mix- turnering på Ørje. I FBK tirsdag fikk de to siste til et flott motspill som ga flust med plusspoeng.

 Her spill 28 med V giver og NS i faresonen.

                               Sp AD754

                               Hj KD4

                               Ru J95

                               Kl 94

Sp 1082                                sp J63

Hj 8762                                hj AJ5

Ru AD10                              ru K83

Kl AK7                                  kl D652

                               Sp K9

                               Hj 1093

                               Ru 7642

                               Kl J1083

 Over åpning 1 kløver (beste minor) gikk Knut innpå med 1 spar. Ø følte at med 11 HP måtte noe gjøres og krevde med overmelding 2 spar. May Liss passet og V meldte 3 hjerter på sin eneste «langfarge». Sparhold manglet og Ø valgte da å passe. Knut kunne nå starte med sp A og spilte ny spar til kongen hos May Liss. Kl J i retur ble vunnet med esset og trumf mot bordet stakk Molander opp med damen og esset vant. Ruter hjem og ny trumf fulgte og Knut vant med kongen. Han merket seg jo at makker la hj 9, og siden V var markert med bare 4- kort trumffarge var S markert med hj 10. Sp D ble tatt, og da spillefører måtte følge farge kunne N avrunde motspillet med nok en spar- til trippel renons! Men her var jo det helt avgjørende, for nå ble hj 10 forfremmet til stikk og kunne ta beten. +5, men 3 hjerter hjem hadde gitt NS -7. 12 poeng vunnet ved å tenke klart er bra lønn for strevet!

 

Forsvar mot 1 NT fra motparten.

 Det finns mange situasjoner der det er aktuelt å melde selv med åpning sterk grand før deg. Du må selvsagt vurdere håndens spillestyrke. Gode forholdsregler mot å bli doblet med betelass er nødvendig. 1-2-3 regelen er relevant, taperberegning kan også anvendes, men det hender likevel relativt ofte at mange tar altfor store sjanser selv når motparten har vist sterk åpningshånd.. Tradisjonelle metoder som forsvar mot åpning 1 NT er at dobling viser tilsvarende styrke og fordeling. Makker kan stå med og passe med litt å by på og da vil doblingen fungere som betedobling. Kan ikke makker stå med meldes lengste farge. Har du sp J984- hj D3- ru 109853- kl J9 er det tryggest over makkers dobling av 1 NT å melde 2 ruter for å spille kontrakt selv.

 Hvis man ikke har fordeling for grandspill meldes inn lengste farge, men med to-farge hånd er bedre konvensjoner blitt populære. Mange bruker Landy der 2 kløver over 1 NT viser minst 4-4 i majorfargene. Har du sp K10974- hj KD109- ru 7- kl AJ9 er innmelding Landy 2 kløver aktuell, men er soneforhold ugunstige er det i tynneste laget med 6 tapers hånd. Er soneforholdene ugunstige bør styrke og fordeling være god. 2 NT over åpning imot med 1 NT viser begge minorfargene, minst 5-5 for sikkerhets skyld. Med dette forsvaret vil 2 ruter, 2 hjerter og 2 spar- bud innpå vise langfargehånd og da kan en eventuell sidefarge bli vanskelig å få vist. Har du f.eks 4 spar og 6 ruter må du nesten melde 2 ruter, og tilpasning i spar kan gå tapt.

Men det er utviklet en rekke andre forvar mot grand, Cappeletti, Dont, Brocel og Amundsen/Chrasj er noen av dem. Vi tar flere muligheter i kommende spalter.

Glimt fra klubbspilling denne uka.

 Kunne godt brukt betegnelsen «Gøy på landet» som overskrift, for det ble registrert en rekke merkelige fordelinger, spesielt i Torsnes BK på mandag. Der spilles det Howell og kortene stokkes og gis før spilling. Er det en ny kortstokk som tas i bruk å man være særlig påpasselig, blande grundig før deling og helst ta sammen igjen, blande og gi ut påny. Forklaring er at i en ubrukt kortstokk ligger hver av fargene i rekkefølge en for en. Med dårlig stokking og ukurant utdeling oppstår det da lett helt ekstreme fordelinger. Når kortene deles ut skal de gis ett for ett rundt bordet, ikke flere av gangen. Vil ikke påstå at dette ikke gjøres korrekt, men her et par eksempler det lukter svidd av:

I spill 11 satt jeg nord og dro opp en hånd med to renonser og 8-5 fordeling i minor, utgang i kløver på egen hånd. S var giver og ingen i sonen. Før min tur hadde makker Helgesen åpnet med 2 spar, Romersk/Tartan som lover 5-5+, og styrke under åpning, altså ca 6-10/11 HP. Jeg så for meg 5-5+ i major, men da V meldte inn 3 hjerter tor jeg like godt til med 5 kløver. Deretter fortsatte ballet!

                               Sp -

                               Hj -

                               Ru AKD76

                               Kl DJ1098542

Sp 982                                  sp K10753

Hj A9852                              Hj KD107643

Ru 8                                      ru -

Kl A763                                kl K

                               Sp ADJ64

                               Hj J

                               Ru J1095432

                               Kl -

 Det var Tor Olsen(V) som meldte 3 hjerter og Veronica Pettersen (Ø) doblet mitt «sluttforslag»- men det bare akselererte budserien. Helgesen likte ikke renons i trumfstøtte og introduserte 5 ruter med sin laangge 7- korts sidefarge. Tor gjenmeldte 5 hjerter men med så fin trumfstøtte i ruter måtte jeg jo være med. 6 ruter var opplagt, men ikke slutt for det. Ø meldte 6 hjerter men etter pass rundt valgte jeg å tro på undere og at 7 ruter var spillbar. Ø sin dobling av 5 kløver og makkers kontante uttak kunne indikere at Ragnar også hadde renons å by på. V doblet og hjerter ut trodde jo Helgesen skulle bete direkte, men bordet kunne jo stjele, en runde trumf rensket den fargen og det var jo ingen problem med å godspille kløverfargen. +1630 ga topp, men 6 ruter doblet med overstikk som Gunnar Saxegaard- Jan Erik Olsen fikk var også supert, +1190. Mange ØV par fikk spille billige stampekontrakter i 6 hjerter, men ved ett bord gikk faktisk 6 hjerter udoblet hjem til + 980. Flemming Johnsen- Steinar Fugleneb sto for den prestasjonen.

 

 I spill 15 fikk Gunnar Saxegaard (V)- Jan Erik Olsen (Ø) inn en velfortjent toppo mot Helgesen (S)- Farbrot (N), men hverken meldinger eller motspill var patent.S giver og NS i faresonen.

                               Sp AD43

                               Hj 763

                               Ru KDJ984

                               Kl -

Sp K1062                             sp J94

Hj 10542                              hj AKDJ98

Ru -                                       ru -

Kl KD1098                           kl AJ72

                               Sp 87

                               Hj -

                               Ru A1076532

                               Kl 6543

 Det ble meldt tøft, men S burde valgt 5 ruter som svar i stedet for dobling som lover god rutertilpasning:

V

N

Ø

S

 

 

 

P

p

1 ru

2 ru*

Dobl

3 ru*

dobl

6 hj!!

P

p

dobl

p

P??

P

 

 

 

Jan Erik sin overmelding var krav, og da Gunnar ikke hadde hold i ruter (jeg mente å gi signal om sterk farge) var 3 ruter beskjed om god styrke men lite i ruter. Olsen kom derfor med sjokkbudet 6 hjerter siden makker var markert med styrke i sorte farger. Se på S sin hånd og vurder hva du ville spilt ut.

 Ru A ble valgt, men det er nokså ulogisk for Ø er nesten sikkert renons, og i dette tilfellet var jo ruter til dobbeltrenons og Jan Erik fikk det lille han trengte av hjelp. Røff i bordet og sak av spar var super start. Uttrumfing var enkelt og sak av nok en spar på 5. kløver ga bare en taper i spar. +1210 til ØV var selvsagt topp. Spar ut gir bet, det samme med kløver (er ikke doblingen av type Lightner som ber om unaturlig utspill?) men +100 hadde også gitt pluss til ØV. For her står det jo storeslem i ruter NS sin vei, Riktig nok må da sparfinessen gå, men at 3 par var i 6 ruter doblet med overstikk for ett av dem var ikke uventet.

 

 Å få langt færre stikk enn salen i normal kontrakt er ikke alltid like hyggelig, men av og til kan man ikke lastes for uvettig spill. Spill 2 med Ø (meg!) og NS i faresonen:

Sp J                                       sp KD9

Hj KJ9                                   hj 1065

Ru 108542                           ru ADJ

Kl D1083                              kl AJ94

 Åpning 1 NT med pass som svar var standard. Bare ett par meldte 3 NT. Som spillefører fikk jeg spar ut, N stakk knekten og fortsatt med spar til mitt ess. Jeg ønsket å ta finesser i minor og håpte på hj D i S, derfor hj 5 til liten, 9-er men Atle Evensen hadde damen. Ny spar med avkast av kløver i bordet. Hjerter vant Geir med esset og tok så 2 gode spar (N hadde «heldigvis 4- kort spar) og jeg sakte et kort i hver av minorfargene.

 Neste stikk var ruter til K i N men jeg stakk selvsagt. Så hj 10 til kongen og kl 8 som fikk løpe. S hadde «selvsagt» kongen, mandag var det få finesser som gikk bra, men resten var mitt. 7 stikk ga delt nest bunn, flere hadde fått 11 stikk og andre 9 stikk. Hva som ble helt feil?

Geir Holth i S hadde sp 108643- hj A85- ru 9763- kl K og kunne altså glede seg over å ha tatt 4 stikk på en tynn beholdning. Men hadde jeg satset bare på ruterkapp er jo Kl A fulgt av mer kløver løsningen. Tar jeg for kl A stuper jo kl K singel på rygg og jeg har fine inntak i bordet. Ruter derfra feller jo singel konge i N med start kl A i 2. stikk er 11 stikk hjemme på ren armgymnastikk.

 

 Et annet eksempel hadde vi mot Kjennbakken- Rostad. Thor åpnet med tartan 2 spar men Helgesen og jeg kom likevel lett i 3 NT. For å få det 9. stikket måtte jeg med ru KJ8 mot ru AJ6 finne damen. Leif i N viste seg å ha mange kløver og Thor i S hadde helt sikkert 5 spar+ 5 ruter. Hvor plasserer du ru D etter dette?

 Normalt vil 5- korts fargen inneholde damen, ikke dobbeltonen, og fasit ble finesse gjennom S, men da fikk Leif beten på sin Dx! Det var kanskje Tartan- åpningen som avslørte skjev sits som ledet til feil valg. Uten åpning fra S er det lettere å vinne 9 NT, noe som flere par klarte.

 

 Spill 13 fra Åpent Fredrikstad Mesterskap hadde fine poeng. N giver og alle i faresonen.

                               Sp KD9743

                               Hj 742

                               Ru 7

                               Kl KD6

Sp 82                                    sp A105

Hj D1092                             hj K5

Ru J98532                          ru 4

Kl 2                                       kl AJ97543

                               Sp J6

                               Hj AJ86

                               Ru AKD106

                               Kl 108

 

Under- spilling!

 I religiøs betydning er et under en stor opplevelse å oppleve et under. I bridgen kan «undere» skje, f.eks ved at man får et uventet godt resultat. Helst når det skjer ved at fordeling og sits er spesielt gunstige. Får man topp fordi motparten har sviktet i sitt spill er det egentlig ikke noe å skryte av, men har man selv vært kreativ utenom det vanlige kan godt makker tildele noen rosende ord.

 Underspilling har ikke med dårlig bridge eller undere å gjøre, men henviser til helt spesielle «coup» man av og til kan få til. Her et eksempel fra Torsnes BK mandag denne uka. Per Rømoen (Ø)- Lars Mosby (V) klarte på spektakulårt vis å bete motparten som hadde gjort et litt dristig slemforsøk.

                               Sp AKD87

                               Hj K93

                               Ru 3

                               Kl D1064

Sp 93                                    sp J4

Hj D9654                             hj A

Ru DJ6                                  ru AK97542

Kl J93                                    kl 75

                               Sp 10632

                               Hj J1082

                               Ru 10

                               Kl AK82

 S var giver og ØV i faresonen. I 3. hånd åpnet Leif Rostad i N med 1 spar (5+) og Per gikk innpå med 2 ruter, Fra Thor Kjennbakken i S kom det så 2 NT, Stenberg- konvensjonen som viser god støtte i majorfargen og tett innpå åpning (etter pass først). N svarte, etter pass fra Mosby, 3 kløver som viser sidestyrke og god åpning. Det fikk S til å gjøre slemforsøk, men da svaret på 4 NT (5-ess Blackwood) var 5 spar som viste 2 (av 5, sp K= ess!) samt spar dame så jo S at det manglet 2 ess eller 1 ess samt sp K, og dermed ble det stopp i 5 spar.

 Ser leserne hvordan den kontrakten kan betes? Du får fordel av å se alle kortene!

 Rømoen fant betevarianten idet han startet med sitt single ess i hjerter. Fra V kom hj 4 og så klarte Per å satse på at makker hadde et inntak, men hvor? I ruter- Per fortsatte i 2. stikk med ru 7 og Lars vant med knekten. Det kom så ny hjerter og en fornøyd Rømoen kunne stjele kongen! Rostad var selvsagt ikke like glad, men honør for godt motspill ble gitt fra NS.

 

 Spill 13 fra Åpent Fredrikstad Mesterskap hadde fine poeng. N giver og alle i faresonen.

                               Sp KD9743

                               Hj 742

                               Ru 7

                               Kl KD6

Sp 82                                    sp A105

Hj D1092                              hj K5

Ru J98532                           ru 4

Kl 2                                        kl AJ97543

                               Sp J6

                               Hj AJ86

                               Ru AKD106

                               Kl 108

 

 I Råde BK på onsdag var spill 7 og 9 de mest «spenstige» typen. 7 var med S giver og alle i faresonen og ØV hadde karret til seg omtrent alt som var:

Sp -                                       sp KDJ986

Hj D87                                  hj AK3

Ru AKD1064                       ru 8

Kl ADJ6                                kl 953

 Kontrakten bør spilles på V sin hånd (beskytte kløveren mot direkte gjennomspill), men bare ett av fire bord fikk spillet på gunstigste hånd. Et par valgte spill i 6 spar og var avhengig av at sp 10 max satt tredje, og er kl K i N tåles ikke kløver ut. De andre tre bordene kom i 6 NT og der bør langfargene prøves i rett rekkefølge. Kommer f.eks. hjerter ut bør stikket vinnes i Ø og så tester man saprfargen med K og D og stuper 10-eren er alt over. Stuper ikke sp 10 må man jo velge hvilken farge som lar seg godspille av spar og ruter. Å ty til finesse i kløver øker sjansen for å gå bet. Ett par gikk bet, to par klarte å vinne 6 NT og 6 spar ble også vunnet. S hadde nemlig sp 107 dobbel samt kl K107 tredje.

 

 I spill 9 der N var giver og ØV i faresonen var bare ett par i ordinær utgang, resten spilte lilleslem:

                               Sp 3

                               Hj 986532

                               Ru 85

                               Kl K765

Sp KJ9852                           sp AD764

Hj 4                                       hj K7

Ru K1042                             ru ADJ976

Kl DJ                                      kl -

                               Sp 10

                               Hj ADJ10

                               Ru 3

                               Kl A1098432

 To par i 6 spar, Kjell Karlsen spilte den som V og doblet ga det +1680. Hans Lindberg fikk kontrakten på Ø sin hånd, men 12 stikk og +1430 ga nest topp. 6 spar er som man ser ubetelig og bare hjerter ut holder nede på 12 stikk. Hans hadde nok åpnet med 1 spar og fått svar 4 spar fra Astrid. Muligens strakk Rolf Karlsen seg med solid spillestyrke til åpning 2 kløver og når ønskesvar 2 spar kommer fra V er «løpet gitt» mot lilleslem.

 En skikkelig opptur fikk nok Yngvar Solgaard. Han ble spillefører som S i 6 kløver doblet. V må ha håpet på at hjerter ut gir sikker bet, men det fører jo til at S vinner, får fisket opp hj K og med to gode hjertere er det avkast av begge de sorte taperne. Uansett, 6 kløver var en super stamp!

 

 I Sarpsborg BK startet en 4 kvelds førjulturnering på torsdag kveld. Knut Molander- Morten Pettersen tok første napp, men flere andre par er i god posisjon for høy plassering sammenlagt. Time will show.

 Tar tre spill der kan kunne bruke «våge eller ikke våge» som betegnelse.

 I spill 2 med Ø giver og NS i faresonen gjenmeldte jeg med revers og da var Tone Annette «ikke til å stoppe», for tiden blir det bare spilløing en gang pr uke, og da er man hissig på foten:

                               Sp J1085

                               Hj 1032

                               Ru 54

                               Kl K1075

Sp A74                                  sp K3

Hj 6                                       hj DJ74

Ru KD93                              ru AJ1072

Kl DJ942                               kl A6

                               Sp D962

                               Hj AK985

                               Ru 86

                               Kl 83

 Åpning 1 ruter og da S ikke gikk innpå med 1 hjerter bød anledningen seg for oss. Tone meldte selvsagt 2 kløver (krav 2 over 1 brukes til minst 2 NT) og med gode toppkort valgte jeg å reversere med 2 hjerter selv om makker omtrent aldri vil ha 4- kort støtte der. Nå var S utmeldte, Tone vet om minst 5-4 fordeling og krevde med 4. farge, og på 2 spar kunne jeg bekrefte hold med bud 2 NT som også viser begrenset tillegg. Men med flotte kort og tilpasning kunne nå V melde 4 NT, tradisjonell 4-ess, og da jeg viste mitt ene ble det stopp i 6 ruter. Alt sto på at kl K satt gunstig, og S hadde majestetxen. Vi var eneste par i lilleslem som har 50% vinnersjanse. Men melder S innpå 1 hjerter er jo vi også automatisk i sluttkontrakt 3 NT. V overmelder og jeg svarer 3 NT.

 

 I spill 18 mot Tommy Lødding (N)- Olav Erik Didriksen (S) måtte jeg ut å velge angrep eller passiv linje. Skjul V og N sine kort og spill imot fra Ø sin posisjon. Ø var giver og NS i faresonen.

                               Sp 72

                               Hj KD8

                               Ru 7532

                               Kl KD63

Sp 106                                  sp A984

Hj J963                                 hj 102

Ru D6                                   ru KJ94

Kl J10742                             kl A95

                               Sp KDJ53

                               Hj A754

                               Ru A108

                               Kl 8

 Jeg åpnet med 1 ruter, Olav Erik doblet opplysende og Tommy svarte 1 NT. PÅ løft til 2 NT fra S svarte N pass. Hj 10 ut for å ødelegge minst mulig fra start ble valgt, og ruterbeholdningen i bordet tilsa jo at makker ikke hadde mye der å by på. Tone la styrke og Tommy vant med kongen. Så kom spar som jeg slapp til knekten og V signaliserte med sp 6 noe mer i hjerter (Smith’s peter). N spilte seg så hjen på hj D og ny spar måtte jo også få løpe til damen. PÅ 3. runde spar la V kl 7 (svakhet) og jeg fikk for 8-eren. Hva bør gjøres nå?

 Psyket ut av N sitt svar 1 NT som normalt skal vise hold ville jeg ikke røre ruteren, men kløver opp gjorde at Lødding endte opp med 9 stikk og ren topp. En enkel invitt fra med med ru 4 ville automatisk gitt oss 6 stikk og NS bare +90 i score.

 Jeg «vart lurt», skal ikke stole på Lødding en gang til tenkte jeg.

 

Å studere spill stensilen gir mange ganger klar beskjed om hva som er skjedd. På spill 24 med N giver og ingen i faresonen kom alle i 3 NT av N og klarte kontrakten sin. 4 fikk 9 stikk, 6 fikk 11 stikk og 2 fikk 12 stikk. N åpner normalt med en 20-21 HP grand eller viser det etter en Multi 2 ruter åpning. S søker ikke etter major. Hva ville du spilt ut fra Ø? Se bare på Ø sin hånd foreløpig.

                               Sp AK4

                               Hj 1074

                               Ru A832

                               Kl AKD

Sp D865                               sp J975

Hj K962                                hj ADJ3

Ru 97                                    ru 1054

Kl 973                                   kl J5

                               Sp 102

                               Hj 85

                               Ru KDJ6

                               Kl 108642

 Åpning med grand av super styrke garanterer ikke hold i samtlige farger, men for Ø er det lett å frykte av N her har hj K og man skal kanskje unnlate å gi stikk for den. Alternativ til Hj D ut er jo spar, og det har skjedd ved 8 av 12 bord. Bare Roar Johansen (av de aller stødigste Ø- spillerne) spilte max aktivt ut og traff makker Norstad med hj K og de fire første stikkene kunne dermed snelles inn.

 

 

Gressvik BK 24/11. 17 par, M= 0

1.Solveig Arntzen- Asbjørn Eikeland +33

2.Øyvind Johannessen- Bjørn Johannessen +25

3.Astrid og Hans Lindberg +19

  Geir Næss- Knut Engebretsen +19

5.Siggen Holden- Kari Gudmundsen +18

6,Tom Gyllensten- Jan Erik Holm +16

7.Bjørn Brovold- Hans Petter Brynildsen +14,6

8.Torbjørn Eriksen- Willy Torkildstad +9

 

Torsnes BK 24/11. 19 par, M= 0

1.May Liss Lian- Knut Molander +49,5

2.Leif Rostad- Thor Kjennbakken +48,5

3.Gunnar Saxegaard- Jan Erik Olsen +45

4.Magnus Larssen- Johan Wedeen +33,4

5.Atle Evensen- Geir Holth +32

6.Steinar Fugleneb- Flemming Johnsen +31,2

7.Lars Mosby- Per Rømoen +22,6

8.Veronica Pettersen- Tor Olsen +19,4

9.Ragnar Helgesen- Tore Farbrot +15

10.Ingegerd Spillum- Erik Svendsen +12

11.Lise Klev- Ingebjørg Berger +9,7

 

Fredrikstad BK 25/11. 28 par, M= 0

Åpent Fredrikstad- mesterskap:

1.Flemming Johnsen- Magnus Larssen +106

2.May Liss Lian- Knut Molander +98

3.Per Rømoen- Svein Grimstad +67

4.Bjørn Brovold- Jan Erik Olsen +56

5.Leif Rostad- Thor Kjennbakken +49

6.Bjørn Johannessen- Egil Meyer +31

7.Atle Evensen- Gorm Norstad +26

8.Tom Gjøs- Johan Wedeen +21

9.Jan Thore Karlsen- Kjell Aadahl +20

10.Frode Johnsen- Arild Simensen +11

11.Arne Marthinussen- Fred Hansen +8

12.Gerd Skjærstad- Tore Farbrot +5

 

Råde BK 26/11. 3, av 5 juleturnering, 8 par, M= 0

1.Kai Martin Pettersen- Terje Lauritzen +18

2.Kjell Karlsen- Rolf Karlsen +6

  Astrid og Hans Lindberg +6

4.Eivind Ruud- Egil Meyer +4

5.Elisabeth Arntsen- Jan Arnesen +0

   Ragnar Andersen- Yngvar Solgaard +0

 

Pensjonistbridge 27/11. 12 par, M= 110

1.Siggen Holden- Kari Gudmundsen 139

2.Ingegerd Spillum- Erik Svendsen 130

3.Britt Slorer- Lars Emil Rode 121

   Grethe Simonsen- Geir Næss 121

5.Reidun og Jens Henrik Utne 118

6.Anne Kari Kjøniksen- Leif Rostad 117

7.Anne Helene og Henning Koppen 111

8.Gerd Skjærstad- Eva Eriksen 110

 

Klubb 44 den 27/11. 7 par, M= 48

1.Per Kristiansen- Gunnar Bergmann 65

2.Arnfinn Holt- Geir Næss 53

3.Arne Kristiansen- Jan Heimdal 52

4.Hilmar Frønningen- Øyvind Johannessen 50

 

Sarpsborg BK 27/11. 1. av 4. kv, 25 par, M= 0

1.Knut Molander- Morten Pettersen +53,3

2.Tommy Lødding- Olav Erik Didriksen +53

3.Johnny Bråthen- Fred Hansen +50

4.Jan Talberg- Per Rømoen +47,8

5.Thor Kjennbakken- Torfinn Wilhelmsen +45

6.Atle Evensen- Svein Grimstad +35

7.Paul Monahan- Per Dypvik +35

8.Tom Gjøs- Lars Helgesen +30

9.Trond Juliussen- Jørn Otto Kampenes +21

10.Øystein Haglund- Magnar Andersen +17

11.Grethe Brandstorp- Arild Lysaker +8

12.Tone Annette Olsen- Tore Farbrot +0

 

En ekstra mulighet

Frank klager over at han alltid blir mobba på hjemmesida vår. Her skal han få litt skryt. Innimellom bleieskift skviset vi inn ei lita økt på BBO, og Frank var spillefører i 3NT fra syds hånd.

Vi ble ikke enige om trumfen, og ingen av oss ville spille slem, dermed endte det i 3NT, og fra vest kom liten kløver som ble vunnet av dama i bordet. Hvordan tenker du å sikre deg for flest mulig stikk?

MP-TREFF

Årets Metertreff ( Kretspoeng ) spilles førstkommende mandag 1. desember. Da vil vi også foreta premieutdeling for Klubbmesterturneringen. VELKOMMEN